Asya Türkiye'sinde Yaşam

Life in Asiatic Turkey

1879

Araştırma Güncesi
Research Journal

DAVIS, Edwin John, Life in Asiatic Turkey. A journal of travel in Cilicia-Pedias and Trachœa-Isauria, and parts of Lycaonia and Cappadocia ... Map and illustrations, from original drawings by the author and Mr. Ancketill, (London: Edward Stanford, 1879)

Available on The British Library üzerinden incelenebilir
Asya Türkiye'sinde Yaşam. Kilikya-Pedias ve Trachœa-Isauria'da ve Lycaonia ve Kapadokya'nın bazı bölgelerinde bir seyahat günlüğü ... Yazarın ve Bay Ancketill'in orijinal çizimlerinden harita ve resimler.

hafıza, gezgin
Life in Asiatic Turkey. A journal of travel in Cilicia-Pedias and Trachœa-Isauria, and parts of Lycaonia and Cappadocia ... Map and illustrations, from original drawings by the author and Mr. Ancketill.

memory, voyager

imajlar: yayından seçilmiş belgeler
1: 19.YY Toroslar haritası
2: Toroslarda yörük yerleşkesi çizimi2022-2023
Çukurova

Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC Yerel Projeler Destek Programı tarafından desteklenmektedir.

2023
İzmir
Bayetav Bir Arada Yaşarız
Destek Programı tarafından desteklenmektedir. 
Bu web sitesi, Avrupa Birliği'nin desteğiyle hazırlanmıştır. Bu sitenin içeriği tamamen Dilşad Aladağ'ın sorumluluğundadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmayabilir
This web site has been produced with the assistance of the European Union. The contents of this site are the sole responsibility of Dilşad Aladağ and can in no way be taken to reflect the views of the European Union