Meyve bahçeleri, Örtü altı yetiştiriciliği

Sayhan Deltası’nda Akyatan Lagünü’ne doğru

Fruit orchards, Greenhouse cultivation

Towards Akyatan Lagoon in the Sayhan Delta


27.01.2023

Saha araştırmamızın bir sonraki rotasını Akyatan Lagünü’ne doğru çiziyoruz. Adana merkezinden önce Sarıçam’a sonra Karataş’a doğru yol alıyoruz. Sarıçamda yükselen apartman inşaatları, sanayi bölgeleri ve tarım arazileri arasında öbek öbek Okaliptüs ağaçları geçmişte sulak olan arazinin izlerini taşıyor. Yol boyunca birbirini izleyen geniş arazilerde ekin tarlaları, narenciye bahçelerinin arasında yeni büyüyen avokado ağaçları dikkat çekiyor. Bu narin fideler etraflarına dikilmiş çıtalar ve onu saran plastik örtülerle olası don ve sert rüzgardan korunuyor. Muz seralarının sayısı Anamur, Bozyazı ve Edremit ilçelerinin ardından Seyhan ve Ceyhan Nehri deltalarındaki ilçelerde de çoğalmaya başlamış.

Rehberimizden devletin özellikle de muz seralarının kurulumunu sübvansiyonlu tarım kredisi vererek desteklediğini öreniyoruz. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun örtülü tarım teşviklerinde gittikçe daha çok dikkat çeken bir ürün de muz. Tarım ve Orman bakanlığının verilerine göre bu desteklerle Türkiye'de muz üretimi son 5 yılda yüzde 139,4 artarak 369 bin tondan 883 bin 445 tona yükseldi. Aynı kurumun verilerinde muz seralarının çevreye nasıl etkiler bıraktığı sorusuna dair bir bilgiye ulaşmak mümkün değil.

Yol üzerinde bir çiftçiyle muz seraları üzerine kısaca sohbet etme fırsatı buluyoruz. Çiftçi muz yetiştiriciliğinin, özellikle de serada muz yetiştiriciliğinin bir bilgi ve deneyim gerektirdiğini söylüyor. Kulaktan duyma kar oranlarına heveslenerek ve kredi desteğiyle muz serası kurmuş deneyimsiz küçük ölçekli çiftçinin danışmanlık almadan bu işletmesini sürdürmesinin mümkün olmadığının altını çiziyor. Bu durumu ejder meyvesi, avokado gibi mahsuller için de yineliyor.  Aklımızda bu bilgilerle, bir sonraki saha gezimizde muhakkak bir muz serasını ziyaret edeceğiz!


Next route of our field research is towards Akyatan Lagoon. From the center of Adana, we first head towards Sarıçam and then Karataş. Among the rising apartment buildings, industrial zones and agricultural lands, clusters of Eucalyptus trees bear the traces of the formerly wetlands In Sarıçam. Along the road, in the wide fields that follow each other, crop fields and citrus groves. Newly growing avocado trees stand out next to them. These delicate seedlings are protected from possible frost and strong winds by wooden structure and plastic covering them. Number of Banana greenhouses have started to increase in regions around the Seyhan and Ceyhan River deltas after in Anamur, Bozyazı and Edremit regions.

We learn from our guide that the state supports the establishment of banana greenhouses in particular by providing subsidized agricultural loans. Banana is one of the crops that is increasingly attracting attention in the Agriculture and Rural Development Support Agency's disguised agricultural incentives. According to data from the Ministry of Agriculture and Forestry, banana production in Turkey has increased by 139.4 percent in the last 5 years, from 369,000 tons to 883,445 tons with these supports. It is not possible to find any information on the environmental impact of banana greenhouses in the data of the same institution.

On the way, we have the opportunity to chat briefly with a farmer about banana greenhouses. The farmer tells us that banana cultivation, especially banana cultivation in greenhouses, requires knowledge and experience. She highlights that it is not possible for an inexperienced small-scale farmer who has established a banana greenhouse on the basis of profit rates rumors and with the support of loans to sustain his business without professional consultancy. She mentions the same situation for crops such as dragon fruit and avocado. With this information in mind, we will definitely visit a banana greenhouse on our next field trip!


Photos: Mahsul Projesi2022-2023
Çukurova

Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC Yerel Projeler Destek Programı tarafından desteklenmektedir.

2023
İzmir
Bayetav Bir Arada Yaşarız
Destek Programı tarafından desteklenmektedir. 
Bu web sitesi, Avrupa Birliği'nin desteğiyle hazırlanmıştır. Bu sitenin içeriği tamamen Dilşad Aladağ'ın sorumluluğundadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmayabilir
This web site has been produced with the assistance of the European Union. The contents of this site are the sole responsibility of Dilşad Aladağ and can in no way be taken to reflect the views of the European Union